Wrocław

Wypowiadają wojnę śmieciarzom

Radni Klubu Bliżej Ludzi, sołtysi gminy Długołęka oraz GminniAktwiści zapraszają na prospołeczną akcję “Spraw, aby nasza okolica była piękniejsza!” Sprzątanie okolicznych miejscowości ruszy 17 kwietnia.

Portal podwroclawskie.pl objął patronat nad akcją i na bieżąco będzie o niej informował. Wszystkim osobom chętnym do pomocy organizatorzy zapewniają rękawice ochronne, worki, sadzonki drzew oraz upominki. Wspomniany projekt jest odpowiedzią na szereg zdarzeń dewastacji okolicznych miejscowości przez śmieciarzy. W internecie roi się od zdjęć przedstawiających nielegalne wysypiska śmieci, czy składowiska niebezpiecznych odpadów – na łono natury ląduje wszystko począwszy od płynów eksploatacyjnych, a skończywszy na chemicznych środkach nieznanego pochodzenia. Takie odkryto choćby nie tak dawno w okolicach węzła Łozina przy trasie s8. Mieszkaniec gminy Długołęka wykonał zdjęcia niebezpiecznych chemikaliów.

A kilkaset metrów dalej natrafił na porzucone ubrania.

Z kolei mieszkańcy Kamienia wrzucili do sieci zdjęcia wysypiska gruzu odnalezionego na jednej z tras prowadzących do Długołęki.

Takie obrazki to niestety codzienność. Prawdziwa plaga śmieciarzy dotyka kolejne miejscowości oraz gminy, a lokalne samorządy bardzo często bezradnie rozkładają ręce w walce z procederem, często tłumacząc swoją aktywność w tym zakresie jedynie organizacją systemu odbioru zanieczyszczeń z gospodarstw domowych, czy firm. Niektóre decydują się dodatkowo na monitoring, ale i ten często nie pomaga w wykryciu sprawców, których wyobraźnia nie zna granic. Wystarczy wyjść na krótki spacer, by przekonać się, z jak poważnym problemem mamy do czynienia. Poniżej zdjęcie z bocznych dróg w okolicach przejazdu kolejowego w Chrząstawie Małej.

Akcja radnych, sołtysów oraz aktywistów z gminy Długołęka jest godna pochwały, choć zapewne będzie kroplą w morzu potrzeb walki z procederem zanieczyszczania środowiska. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie od takich gestów warto rozpocząć – po prostu wziąć sprawy w swoje ręce i posprzątać ten bałagan!

(red)

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close