EdukacjaWrocław

Multikultrowo w Kamieniu.

W dniu dzisiejszym zakończyły się półkolonie dla dzieci w Kamieniu organizowane przez Fundację Educational Trip i Sołectwo Kamień.  Bezpłatne zajęcia ,,poznaj inną kulturę” odbywały się w dwóch tygodniowych turnusach . To już trzecia edycja tego typu wakacyjnych zajęć skierowana dla dzieci w wieku szkolnym w tej miejscowości.

W pierwszym turnusie dzieci miały okazję poznać dwóch wolontariuszy z Wietnamu i z Rumunii. W drugim turnusie Kamień odwiedziło dwóch Hiszpanów i Węgier.  Na codziennych warsztatach uczestnicy poznawali kulturę, regionalne święta, typowe jedzenie czy tańce obcokrajowców. Wszystko w języku angielskim, tak aby dzieci  miały możliwość osłuchania się z językiem.  Jak mówi Danusia Dudek z fundacji:,, to niezwykle ważne, żeby dzieci zrozumiały, że nie uczą się języka obcego dla ocen, a dla siebie i swobodnej komunikacji za granicą.” Prócz warsztatów kulturowych zorganizowane zostały zajęcia plastyczne czy sportowe. Aneta Kaziów, nauczycielka ze szkoły podstawowej w Długołęce, która prowadziła zajęcia, zapełniła czas uczestników po brzegi nawet w deszczowe dni. Jak słusznie zauważyła, po trudnym ,,covidovym roku”  czyli nauce zdalnej i izolacji dzieci są spragnione swojego towarzystwa, wspólnych zabaw i interakcji.

Miarą sukcesu zajęć może być fakt, iż minuta po rozpoczęciu się rekrutacji nie było już wolnych miejsc oraz radosne buzie dzieci każdego dnia.

-Żeby to przedsięwzięcie się udało -jak mówi Sołtyska Kamienia Iwona Olearnik- musiało się zaangażować wiele osób. Prócz mojej osoby, jest Danusia i Jarek z fundacji, którzy piszą wniosek, a później czuwają nad wszelkimi formalnymi sprawami. To dzięki ich współpracy z innymi NGO-sami na nasze półkolonie przyjeżdżają wolontariusze z za zagranicy. To Anetka, która oddaje całe serce, żeby zajęcia były ciekawe a dzieci wychodziły szczęśliwe.  To dzięki uprzejmości GKS Kamień z Wojciechem Kozakiem na czele udostępniane są nam szatnie z węzłem sanitarnym. To panowie, którzy przychodzą rozłożyć , a później złożyć wiejski namiot, w którym odbywają się zajęcia. To  oczywiście też Gmina Długołęka, która współfinansuje projekt, dzięki czemu zajęcia odbywają się za darmo. Wszystkim tym osobą serdecznie dziękuję.

Fundacja Educational Trip wraz z sołectwem Piecowice i Godziszowa realizować będzie jeszcze dwa turnusy półkolonii. Rekrutacja rozpoczyna się już w tę sobotę.  Link ze szczegółami: https://m.facebook.com/234236093893103/photos/a.624486858201356/819745362008837/?type=3&source=48

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z Kamienia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też

Close
Back to top button
Close