SportWrocław

Siatkarskie mistrzostwa na siedząco!

W Tokio trwają właśnie Igrzyska Paraolimpijskie, tymczasem we Wrocławiu już w najbliższy weekend (4 i 5 września, hala WKK przy ul. Czajczej 19) czeka nas duże wydarzenie sportowe związene ze sportem
paraolimpijskim – I Turnieju Mistrzostw Polski 2021 w piłce siatkowej na siedząco. Organizatorem zawodów jest START Wrocław – Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych. Piłka siatkowa na siedząco jest sportem podobnym do tradycyjnej “siatkówki”, ale w powszechnej opinii zdecydowanie trudniejszym.

Osobiście uważam, że rzeczywiście tak jest, chociaż każdy musi sprobować sam i ocenić – serdecznie zapraszam na nasze treningi. To dyscyplina oparta na przepisach tradycyjnej siatkówki, chociaż rozgrywana na pomniejszonym boisku. Jak sama nazwa wskazuje gra się na siedząco. Co ważne jest to gra integracyjna i w zawodach rangi mistrzostw Polski w każdej sześcioosobowej drużynie złożonej zarówno z kobiet, jak i mężczyzn mogą występować po dwie osoby pełnosprawne – przybliża siatkówkę na siedząco Bożydar Abadżijew, trener wrocławskiego Startu i kadry narodowej w tej dyscyplinie. Wrocławskie zawody rozpoczynają cykl trzech turniejów, które wyłonią nowego mistrza Polski. Tytułu broni KS INDRA Kaźmierz z Wielkopolski.

Zaczynamy więc we Wrocławiu, miesiąc później spotkamy się na kolejnym turnieju eliminacyjnym w Szczecinie – tu wyłoniony zostanie również zdobywca Pucharu Polski – a w listopadzie czeka nas turniej finałowy w Elblągu – mówi trener Abadżijew. W całej rywalizacji weźmie udział 9 zespołów. Oprócz wrocławian i wspomnianych obrońców tytułu z Kaźmierza na parkiecie zobaczymy ekipy z Łodzi, Szczecin, Elbląga, Warszawy, Wilkowa koło Złotoryi oraz dwie drużyny klubu ParaVolley Silesia z Górnego Śląska – wylicza szkoleniowiec.

W tym miejscu warto wspomnieć, że w szeregach Ślązaków jednym z pełnosprawnych zawodników będzie były reprezentant Polski w siatkówce – Robert Szczerbaniuk. To były mistrz świata i Europy juniorów, czterokrotny mistrz Polski, uczestnik Ligi Mistrzów. Obecność takiego gracza z pewnością dodatkowo uatrakcyjni wrocławski turniej. Z kolei o profesjonalny sprzęt sportowy dla uczestników mistrzostw zadba firma Piko-Sport, która od lat zaopatruje przedstawicieli wielu dyscyplin w całym kraju. Wspieranie sportu osób niepełnosprawnych to bardzo istotny element działalności Piko-Sport.
Mottem marki ERREA, którą reprezentujemy w Polsce jest cytat z Nelsona Mandeli – „Sport can change the world”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że sport może zmieniać świat. Jako Piko-Sport także wierzymy w siłę tego przekazu. Współpracując od wielu lat z reprezentacją Polski w piłce siatkowej na siedząco oraz z drużynami klubowymi, doświadczamy niemal każdego dnia, jak sport może wpływać na ludzi – dążenie do celu, przełamywanie barier i własnych słabości, to tylko niektóre z aspektów, którymi sport niepełnosprawnych nas inspiruje. Piłka siatkowa na siedząco to wyjątkowa dyscyplina. Pokazuje ona, że niezależnie od ograniczeń, wszyscy możemy dzięki sportowi rozwijać w sobie to co najlepsze: systematyczność, zaangażowanie w trening, specjalistyczne umiejętności, chęć zwycięstwa, osiąganie mistrzostwa w danej dziedzinie, czy wreszcie wrażliwość, empatię i umiejętność wyciągania wniosków z porażek. Serdecznie zapraszamy na mistrzostwa Polski w piłce siatkowej na siedząco – mówi Artur Chojnacki z Piko-Sport.


Nasza redakcja dołącza się do zaproszeń. Załączamy też harmonogram turnieju, abyście mogli kibicować swoim ulubieńcom. Ponadto na facebookowym profilu Startu Wrocław prowadzona będzie transmisja ON-LINE. Zachęcamy do oglądania i kibicowania. A kciuki trzymamy oczywiście za drużynę z Wrocławia, która ma bardzo bogatą historię występów w mistrzostwach kraju. Dotychczas Start wywalczył aż 18 medali mistrzostw Polski. W tej kolekcji brakuje jedynie złota. Życzymy więc siatkarzom Startu, aby w końcu sięgnęli po upragniony krążek.

Fot. umwd.dolnyslask.pl

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też

Close
Back to top button
Close