EdukacjaWrocław

Fundacja Educational trip – centrum europy w gminie Długołęka.

W tym roku staliście się bardzo rozpoznawalni w gminie Długołęka. Chyba jesteście jedyną taką fundacją na terenie gminy. Czym się zajmujecie?

Miło nam słyszeć, że coraz więcej osób może uczestniczyć w naszych działaniach i jest nimi zainteresowanych! Celem naszej Fundacji Eductional Trip jest edukacja pozaformalna, rozwój międzykulturowy oraz rozwój kompetencji społecznych. Większość naszych działań odbywa się lokalnie i skierowana jest do dzieci i młodzieży. W myśl zasady: tu żyjemy i tu działamy razem!

Nasze projekty mają charakter międzynarodowy. Staramy zaangażować w ich realizację zagranicznych wolontariuszy.

 A czym spowodowany jest ten sukces?

Nie wiem czy sukces (uśmiech ), ale bardzo cieszy nas coraz większa frekwencja uczestników w naszych projektach. Mamy nadzieję, że dobra atmosfera, pozytywna energia i walory edukacyjne przyciągają do nas młodych ludzi, dzieci i ich rodziców.

Dlaczego działania międzykrajowe są ważne? Co waszym zdaniem takie działania mogą dać lokalnej społeczności?

Działania międzynarodowe, międzykulturowe to niezwykle ważny element rozwoju młodego człowieka. Dzięki styczności z inną, często obcą kulturą, człowiek otwiera swoją głowę i horyzonty. Zaczyna myśleć szerzej i bardziej otwarcie.

Oboje z mężem, kiedy byliśmy nastolatkami, uczestniczyliśmy w wielu wymianach młodzieżowych (jedna z możliwości programu Erasmus+), były to dla nas niezwykle cenne doświadczenia. Ja pozbyłam się swojej wrodzonej nieśmiałości, Jarek znalazł inspirację do dzisiejszych działań.

Chciałabym Was zapytać o kurs językowy. Był darmowy dla dzieci i młodzieży. Ale co wyróżniało go od innych dostępnych na rynku?

W tym roku realizujemy po raz pierwszy lokalny projekt. Jest on dofinansowany ze środków Gminy Długołęka. Jego nazwa to: „Smakując angielski”. Robimy go we współpracy z rewelacyjną lektorką – Martyną Stefańską. Jest to kurs języka angielskiego. Co go wyróżnia? Autorski i innowacyjny program stworzony przez Martynę, który wykorzystuje innowacyjne metody edukacji. Nauka języka przebiega w zupełnie innej formie niż znanej nam ze szkolonej ławki.  Dzięki nauce poprzez zabawę dzieciaki tak naprawdę  nie czują że się uczą.

W poniedziałek 30.08 zakończył się pierwszy kurs. Niebawem ruszymy z II grupą.

A czy planujecie kolejne edycje? Może w innych miejscowościach?

Czas pokaże. Realizacja takich projektów to złożony proces. Sama realizacja to tylko jeden z etapów. Najpierw pomysł, potem stworzenie wniosku, uzyskanie dofinansowania, koordynacja działań i rozliczenie. Oczywiście będziemy chcieli rozwijać projekty językowe. Niedługo mamy nadzieję na więcej takich działań, dzięki rozpoczęciu naszego nowego projektu  w ramach EKS (Europejskiemu Korpusu Solidarności).

Niedługo ruszacie z nowym dużym projektem. Co to będzie?

Projekt Let’s make the first step – wolontariat z Europejskiego Korpusu Solidarności.

W 2020 r, we współpracy z Martyną Sidorowicz (Martyna od 10 lat związana jest z pracą przy projektach europejskich i krajowych takich jak POKL, Młodzież w Działaniu, Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności oraz z pozyskiwaniem dofinansowań z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) złożyliśmy wniosek i otrzymaliśmy dofinansowanie.

Dzięki temu do Gminy Długołęka przyjedzie 8 wolontariuszy, którzy będą świadczyć pracę wolontaryjną na rzecz Gminnego Ośrodka Kultury w Długołęce oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Długołęce. GOK oraz szkoła będą pełnić role placówek goszczących, natomiast nasza Fundacja – role koordynującą całym przedsięwzięciem.

W chwili obecnej mamy zrekrutowanych już 5 wolontariuszy! Z Włoch, Gruzji i Turcji. Już 1.09 przylatuje do nas pierwsza wolontariuszka – włoszka o imieniu Giada.

Nie możemy się doczekać! Z drugiej strony trochę się stresujemy. To nowy projekt i duże wyzwanie!

Jednak jesteśmy pewni, że obecność wolontariuszy w naszej gminie to bardzo wartościowe działanie. EKS to nowa energia w organizacjach goszczących, to zmiany w świadomości, światopoglądzie lokalnej społeczności. EKS to projekt, który zmienia życie wolontariusza!

Z czego jesteście najbardziej dumni?

Że się dużo dzieje!!!  Z tego, że wiemy i czujemy że nasze projekty mają wpływ na innych. Każde słowo podziękowań, gratulacji, które słyszymy od uczestników i ich rodziców sprawia, że nasza praca ma sens.

Jakie macie plany na kolejne lata?

Mierzymy sił na zamiary. W związku z tym, że póki co Fundację tworzę tylko ja i Jarek nasze możliwości są ograniczone. Oprócz Fundacji prowadzimy swoje firmy, mamy też życie rodzinne. Bardzo chcielibyśmy działać dalej i kontynuować nasza lokalną pracę.

Mam nadzieję, że znajdą się zainteresowani naszymi działaniami lokalni mieszkańcy, którzy będą chcieli włączyć się w nasze działania.

Jesteście małą fundacją. Kto się może do Was zgłaszać?

Każdy kogo interesują działania z zakresu które prowadzimy. Szczególnie teraz przy EKSie będzie do tego duża przestrzeń.  Zarówno młodzież, która chciałaby zaprzyjaźnić się z naszymi wolontariuszami, włączyć ich do naszej lokalnej społeczności. A także innych działaczy lokalnych – społeczników.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony na FB, tam umieszczamy wszelkie aktualności nt naszych działań.

Dziękuję Wam za wywiad. Dużo sukcesów i zrealizowanych projektów Wam życzę .

To my dziękujemy za zaproszenie.

Educational trip w pigułce:

Projekty zrealizowane:

1. „Poznaj inną kulturę – warsztaty z zagranicznymi wolontariuszami” – projekt współfinansowany ze środków Gminy Długołęka, zrealizowany w Kamieniu w 2020 r.

2. „Edukacja przez zabawę” – projekt współfinansowany przez Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalną Grupę Działania Dobra Widawa, zrealizowany Godzieszowej w 2020 r.

3. „Mobility Makes Us Professionals VII” – międzynarodowe staże 5 uczniów z Estonii w polskich przedsiębiorstwach – marzec 2020 r.

4. „Poznajmy się – spotkanie z inną kulturą” – projekt współfinansowany ze środków Gminy Długołęka, zrealizowany w Kamieniu w 2019 r.

Projekty w trakcie realizacji:

1. Szkolenia dla uczniów szkół technicznych przygotowujące do wyjazdów na międzynarodowe staże zawodowe

2. Wymiana młodzieżowa „Digital Detox For Better Communication” (nr projektu 2020-1-PL01-KA105-080354)

3. „Poznaj inną kulturę” – projekt współfinansowany ze środków Gminy Długołęka

4. „Smakując angielski” – projekt współfinansowany ze środków Gminy Długołęka

5. „Let’s make the first step” – projekt współfinansowany jest przez Europejski Korpus Solidarności Unii Europejskiej (nr projektu 2020-1-PL01-KA105-080354)

Jarosław Dudek – Prezes Fundacji

Z wykształcenia Inżynier, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Jednak swą pracę poświęcił projektom finansowanym ze środków unijnych. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w aplikowaniu, realizacji i rozliczaniu projektów finansowanych ze środków europejskich. Przygodę w tej tematyce zaczynał, jako młody chłopak, we wrocławskim stowarzyszeniu Semper Avanti oraz jej odnodze Semper Avanti Długołęka. Jarek pracował w naszym Urzędzie Gminy Długołęka, gdzie również zajmował się tematyką projektów unijnych. Dziś jest właścicielem firmy zajmującej się koordynacją projektów unijnych z programu Erasmus+ oraz prezesem Fundacji Educational Trip.

Danuta Dudek- Członek Zarządu Fundacji

Absolwentka Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2013 r. przedsiębiorca zajmujący się tematyką dofinansowań i szkoleń. Mieszkanka gminy Długołęka od urodzenia, od wielu lat związana jest z organizacjami NGO zajmującymi się projektami finansowanymi z funduszy europejskich. Jako nastolatka była członkinią stowarzyszenia Semper Avanti Długołęka, brała udział oraz współorganizowała projekty dla młodzieży, tj. wymiany międzynarodowe. Dziś właścicielka firmy zajmującej się szkoleniami i edukacją pozaformalną oraz członkini zarządu Fundacji Educational Trip

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też

Close
Back to top button
Close