Kultura

Kulturalne podróże po Dolnym Śląsku

Czasem warto rzucić wszystko i wyjechać. Nawet jeśli to bardziej ,,wyskok z domu” na chwilę niż wielka podróż. Całkiem blisko domu można znaleźć ciekawe i inspirujące miejsca. Dolny Śląsk takich miejsc ma naprawdę wiele.

Dzisiaj, choć obudził nas deszcz wybraliśmy się do magicznego miejsca. Ciepła herbata w termosie zrekompensowała nam chłód poranka. Niewielka wieś, Pławna Dolna, do której dotarliśmy po dwóch godzinach jazdy samochodem jest baśniowym miejscem, które trzeba odwiedzić, zwłaszcza będąc w okolicy Złotoryji. U podnóża gór Izerskich, po między Bolesławcem a Jelenią Górą można zanurzyć się w świecie bajki zupełnie zapominając o jesiennej aurze

To nie jest wysoki sezon na włóczenie się po zamkach i atrakcjach turystycznych i dlatego wystawy oglądaliśmy sami. Bilet to koszt 25zł za osobę dorosłą. Bilet ulgowy kosztuje 18zł. W cenie biletu prowadzone są warsztaty dla dzieci, przewodnik oraz (i to naprawdę duża atrakcja dla dzieci) 45minutowe przedstawienie lalkarskie o legendach z regionu.

Po wysłuchaniu historii ducha z gór udaliśmy się do Arki Noego. Już sam widok ogromnej budowli usadowionej na wzgórzu robi wrażenie. Od przewodniczki dowiadujemy, się, że do budowania wykorzystano również stare krokwie, które mogą liczyć nawet 150lat.

W środku zorganizowano wystawę. Prócz rzeźb, z których słynie Pławna do zobaczenia jest ogrom wykopalisk z regionu.

Teren jest obszerny a można dojść do wniosku, że każdy element został przemyślany. Przechadzając się napotkać można na artystyczne cudeńka.

Na koniec zostawiliśmy do obejrzenia gród rycerski i plac zabaw maszyny oblężenie. Imponujące wrażenie robi koń trojański, do którego oczywiście można wejść.

Z całą pewnością najmłodsi mogą spędzić tu dobrą godzinę.

Autorem tych niesamowitości jest Dariusz Miliński, osiadły na tych ziemiach malarz. To dzięki jego twórczości jak za dotknięciem różdżki wieś przeobraziła się w niezwykłą krainę. W Pławnej znajduję się jego galeria.

Miejsce warte zobaczenia z całą pewnością. Całość zwiedzaliśmy ponad dwie godziny. W sezonie jak dowiadujemy się z internetu na odwiedzających czeka jeszcze większa ilość atrakcji. Dodatkowo działa też bar, w którym można napić się kawy czy zjeść przekąski. Park do zwiedzania czynny jest od 10:00 do 18:00.

link do atrakcji: https://magicznaplawna.pl/

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close