Sport

Hala sportowa za 40 mln zł na Kłokoczycach!

40 mln zł – tyle ma kosztować nowa hala lekkoatletyczna na Kłokoczycach. Inwestycję częściowo wsparł samorząd Wrocławia, który przekaże na budowę obiektu 13 mln 678 tys. zł. Sama Ślęza zobowiązała się pozyskać połowę środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej będących w dyspozycji Ministerstwa Sportu i Turystyki. Do inwestycji dorzuci się też Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. 

Budowa hali planowana jest na terenach należących do 1. Klubu Sportowego Ślęza Wrocław (jedynka w nazwie wynika stąd, że jest to pierwszy klub jaki po wojnie powstał w stolicy Dolnego Śląska) na osiedlu Kłokoczyce. Tereny te mają bogatą tradycję sportową, bo na przestrzeni lat swoją bazę miały tu Lotnik Wrocław i Odra Wrocław. Ale sportowcy tych klubów nawet nie mogli marzyć o takich warunkach do treningów. Baza Ślęzy już robi wrażenie!

Nad nowoczesnym kompleksem sportowym góruje balon z boiskami piłkarskimi. Jest to największa tego typu konstrukcja w Polsce. Do dyspozycji jest tu aż siedem boisk o wymiarach 20×40 metrów, każde dostępne do wynajmu przez siedem dni w tygodniu – od samego rana, do późnych godzin wieczornych. Cały obiekt został oświetlony energooszczędnymi lampami o mocy 300 luksów dla dodatkowego komfortu grania.

Druga część kompleksu piłkarskiego to pełnowymiarowy obiekt, którego głównym przeznaczeniem są mecze piłkarzy Ślęzy Wrocław w rozgrywkach ligowych. Także i on ma sztuczną nawierzchnię, która dopuszczana jest również na wielu szczeblach piłkarskiej piramidy. Stadion na Kłokoczycach spełni wszystkie wymagania licencyjne na trzecim poziomie rozgrywkowym w kraju. Murawa centralna służy także drużynom młodzieżowym Akademii Piłki Ślęzy Wrocław. Wraz z konstrukcją oświetlenia mecze można rozgrywać tu również o późniejszych godzinach. Docelowo obiekt pomieści niecały 1000 kibiców, trybuna ma też być zadaszona.

17 miesięcy na budowę!

W styczniu tego roku ogłoszono przetarg na budowę hali. Termin składania ofert minął 9 lutego, a umowa z generalnym wykonawcą ma zostać podpisana nie później niż 1 kwietnia. Przewidziany czas na budowę wynosi 17 miesięcy, a to oznacza, że jeszcze w 2022 r. powinna być oddana do użytku.

Wykonawcy jeszcze nie ma, ale wstępne prace na placu budowy już ruszyły. W ostatnich dniach z terenu pod halę wywieziono ziemię i usunięto humus, rozpoczęto stabilizowanie gruntu pod warstwy posadzkowe i przygotowanie zbrojeń pod elementy konstrukcyjne, trwają roboty sieciowe. A w tym tygodniu na placu budowy pojawiły się żurawie.

Wizualizacja hali lekkoatletycznej na Kłokoczycach/fot. mat. prasowe

Planowana hala lekkoatletyczna przeznaczona będzie przede wszystkim do celów szkoleniowych z możliwością wykorzystania jej do organizacji zawodów i rozgrywek lekkoatletycznych na poziomie krajowym.

Co znajdzie się w nowej hali?

 • Sześciotorowa bieżnia okrężna 200 m,
 • Ośmiotorowa bieżnia do sprintu 60m (wewnątrz bieżni okrężnej),
 • Dwurozbiegowa skocznia w dal i do trójskoku,
 • Skocznia wzwyż,
 • Skocznia do skoku o tyczce z rozbiegiem,
 • Boisko do rzutów (pchnięcia kulą),
 • Strefa rozgrzewkowa (na zewnątrz bieżni okólnej),
 • Czterotorowa bieżnia 100 m zakończona skocznią w dal,
 • Jednotorowa bieżnia okólna na zewnątrz band okalających bieżnię wewnętrzną,
 • Boisko do rzutów długich,
 • Siłownie,
 • Wysuwna trybuna na ok. 300 miejsc,
 • Zaplecze szatniowo-sanitarne,
 • Pomieszczenia do fizjoterapii, rehabilitacji i odnowy biologicznej,
 • Pomieszczenia magazynowe,
 • Pomieszczenia biurowe

Strefa wewnątrz bieżni okólnej będzie mogła być w miarę potrzeb wykorzystana do gier zespołowych (siatkówka, koszykówka, piłka ręczna).

Wolę współpracy przy opracowaniu parametrów planowanej hali i urządzeń lekkoatletycznych w niej instalowanych wyraziły Polski Związek Lekkiej Atletyki i Dolnośląski Związek Lekkiej Atletyki. Ponadto DZLA będzie zarządzać halą i zapewni dostęp do wykwalifikowanych trenerów lekkoatletycznych, którzy poprowadzą treningi i zawody.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close