Gmina Czernica

Czernica przeciwko Kolei Dużych Prędkości?

Trwają przygotowania do realizacji Kolei Dużych Prędkości. Jedna z jej linii ma prowadzić z Warszawy przez Łódź i Wrocław do granicy z Czechami. Ambitne plany komunikacyjne zakładają, że szybkim pociągiem (docelowo prędkość maksymalna, którą będzie można osiągnąć na nowych torach, ma wynosić aż 350 km/h) dotrzemy z Wrocławia do Warszawy w zaledwie 2 godziny! Wśród mieszkańców terenów przez które ma przebiegać trasa pociągu nie brakuje jednak obaw, a wręcz głosów protestu.

Nowoczesna linia kolejowa budowana w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego ma przebiegać przez kilkadziesiąt gminy Dolnego Śląska, m.in.: Oleśnicę, Bierutów, Jelcz Laskowice, Oławę, Czernicę i Siechnice. Głosy sprzeciwu do planowanej inwestycji dobiegają z Czernicy, gdzie 1 marca o godz. 15:30 planowany jest zorganizowany protest przeciwko “trasie szybkiej kolei przez środek gminy Czernica”.

Cisza i spokój w naszych okolicach to wspólna sprawa. Nie zgadzamy się na przesiedlenia i wyburzenia domów w gminie Czernica. Przyjdź z rodziną i znajomymi, pomóż nam w proteście – apelują organizatorzy protestu.

Wśród największych zagrożeń wynikających z nowej inwestycji upatrywana jest budowa mostu kolejowego dla Kolei Dużych Prędkości w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego starego mostu kolejowego w Czernicy.

Przeprawa mostowa w tym miejscu jest pod względem inżynierskim najbardziej skomplikowana i kosztowna, a ponadto również ryzykowna, w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Oprócz ogromnego hałasu i uciążliwości ruchu kolejowego przez całą dobę w samym środku Czernicy, należy również uwzględnić ryzyko wystąpienia awarii lub wypadku i jednoczesne unieruchomienie obu przepraw. Przebieg trasy kolejowej przez Czernicę wzdłuż starej linii kolejowej wiąże się z ogromnymi utrudnieniami dla mieszkańców, wyburzeniami domów i dewastacją najbardziej wartościowych terenów Czernicy i Wojnowic. Ponadto ewentualna realizacja takiej trasy może spowodować niewyobrażalne problemy komunikacyjne trasą wojewódzką 455. Tak ogromna inwestycja będzie przez okres kilku lat generować dodatkowy duży ruch maszyn i wielu tysięcy ciężarówek z materiałami budowlanymi. Należy też pamiętać o kosztach społecznych. Przesiedlenia całych rodzin z dziećmi, które tutaj żyją i uczęszczają do przedszkola i szkoły podstawowej, może mieć bardzo duży wpływ na ich stan psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Reasumując, jeśli istnieją alternatywne trasy, które w mniejszym stopniu ingerują w środowisko, są bardziej oddalone od terenów zabudowanych i są mniej kosztowne, to należy zrobić wszystko, aby przekonać osoby podejmujące decyzję w tym zakresie – pisze w swoim apelu jedna z inicjatorek protestu, radna gminy Czernica, Katarzyna Moroz-Falejczyk.  

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close