Edukacja

Wykształcą menadżerów sportu!

Na stadionie KGHM Zagłębia Lubin odbyła się dziś konferencja prasowa, podczas której oficjalnie ogłoszono, że na Uczelni Jana Wyżykowskiego otwarty zostanie kierunek studiów podyplomowych Zarządzanie w Sporcie. – Wiele osób mówi, że problemem polskiej piłki jest brak wykwalifikowanych trenerów. W mojej ocenie to zagadnienie jest zdecydowanie szersze, bo brakuje nam nie tylko trenerów, ale także kadry menadżerskiej. PZPN nie zrobił nic w tym kierunku, dlatego postanowiliśmy działać oddolnie, w skali Dolnego Śląska – mówi Adam Michalik, dyrektor Podokręgu Legnica.

Kierunek utworzony na Uczelni Jana Wyżykowskiego będzie pierwszym, którego współorganizatorem jest ekstraklasowy klub KGHM Zagłębie Lubin. Całość odbywać się będzie pod patronatem Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Uzyskane kompetencje i umiejętności oraz wiedza pozwoli absolwentom studiów efektywny sposób kierować klubami, instytucjami sportu oraz innymi organizacjami o charakterze sportowo-rekreacyjnym. – W całej Polsce mamy ponad dwa i pół tysiąca gmin, trzysta powiatów i jeszcze więcej klubów. We wszystkich tych podmiotach potrzebne są osoby, które mają specjalistyczną wiedzę z zarządzania w sporcie – podkreślał dr Tadeusz KIERZYK, rektor UJW.

Zajęcia na kierunku Zarządzanie w sporcie będą odbywać się w formie hybrydowej, tak aby część z nich mogło mieć miejsce na obiektach sportowych. To pozwoli zarówno studentom na poznanie także praktycznej części tego zawodu. Będzie także okazją do przekonania się o ich umiejętnościach, a być może w przyszłości również o dołączeniu do pracy w profesjonalnych klubach. Dużą rolę w powołaniu kierunku, a także jego kształcie miał prezes Zagłębia, który nie ukrywa zadowolenia z tego, że szybko udało się dopiąć wszelkie formalności.  – Naszym celem jest wzmocnienie kompetencji osób związanych ze sportem z naszego regionu. Uważamy, że im silniejsze i im sprawniejsze zarządzane większe i mniejsze kluby, tym silniejsze całe Zagłębie Lubin. Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie owocowała podniesieniem poziomu sportu zarówno w Zagłębiu Miedziowym, jak i na Dolnym Śląsku – mówił Michał KIELAN, prezes Zagłębie Lubin S.A.

Dolny Śląsk od wielu lat jest uznawany za prekursora wielu rozwiązań w zakresie piłki nożnej. Warto podkreślić choćby reformę, która sprawiła, że w kategoriach do U11 mecze rozgrywane są systemem turniejowym bez wyników. – Na Dolnym Śląsku gramy tak od wielu lat, zaś PZPN dopiero zmienił to w tym sezonie. Podobnie, jeśli chodzi o badania lekarskie amatorów czy zwiększoną liczbę zmian. Mam nadzieje, że wspólnymi siłami pokażemy, że warto dać lokalnie narzędzia, by kształcić kadrę menadżerską – dodawał dyrektor Michalik.

Kierunek Zarządzanie w sporcie na Uczelni Jana Wyżykowskiego zainaugurowany zostanie podczas najbliższego semestru. Organizatorzy zapraszają zarówno obecnych, jak i przyszłych działaczy sportowych a także pracowników samorządów, którzy także będą mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zarządzania instytucjami sportowo-rekreacyjnymi. Rekrutacja rozpocznie się w najbliższym czasie, a więcej informacji będzie można znaleźć na stronie www.ujw.pl.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close