EdukacjaPowiat WrocławskiSport

DZPN i samorządowcy przy jednym stole. Przed nami ważny kongres

To będzie bez wątpienia wydarzenie bez precedensu na skalę regionalną. 22 listopada na Tarczyński Arena we Wrocławiu spotkają się przedstawiciele Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej wraz z samorządowcami, by porozmawiać o kondycji lokalnego futbolu w dobie kryzysu.

Najważniejszym sponsorem polskiej piłki nożnej jest samorząd. W dzisiejszych – skomplikowanych – czasach i zmieniających się uwarunkowaniach –przede wszystkim finansowych – możliwości wspierania sportu wiążą się z nowymi, nieznanymi dotychczas wyzwaniami – w taki sposób anonsuje kongres jego pomysłodawca i prezes DZPN Andrzej Padewski. W czasach galopującej inflacji, dynamicznego wzrostu cen, czy przerażającej wizji cięcia kosztów przez samorządy, taki kongres to zbawienie, by poszukać sposobu na ratowanie amatorskiego sportu.

Przyjedzie Robert Lewandowski…

… burmistrz Żmigrodu, wielki kibic piłkarski i od wielu lat orędownik wszelkiego rodzaju aktywności sportowych.  – Popieram tego typu inicjatywę, musimy zdać sobie sprawę, w jakim miejscu się znaleźliśmy, ale abstrahując już od aktualnych problemów, takie spotkania powinny odbywać się raz w roku – przekonuje Lewandowski. Zresztą większość samorządowców bardzo pozytywnie ocenia inicjatywę kongresu i wiąże z panelami dyskusyjnymi spore oczekiwania. – Sport zawsze był bliski mojemu sercu i tak już pozostanie. Od początku kadencji moich koleżanek i kolegów nie jest nam łatwo – pandemia, konflikt zbrojny na Ukrainie, obecna sytuacja gospodarcza. Radziliśmy sobie i będziemy sobie radzić, natomiast musimy wypracować najbardziej korzystne rozwiązania również w obszarze sportu amatorskiego – komentuje z kolei Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka w przeszłości reprezentant Polski w koszykówce.

Będzie merytorycznie

Przedstawiciele dolnośląskich władz piłkarskich zapewniają, że panele dyskusyjne będą skrupulatnie przygotowane. To nie ma być jedynie spotkanie przy kawie, a konstruktywnie spędzony czas. – Znaleźliśmy się w obliczu kryzysu, który będzie jeszcze większy, bo skutki zapewne odczuwać będziemy miesiącami, jeśli nie latami. Chcemy porozmawiać z ludźmi, na których barkach leży finansowanie sportu, ale pokazać im również możliwości oraz sposoby radzenia sobie w takiej sytuacji. Mam świadomość, że samorządowcy mają masę innych obowiązków niż sport Tym bardziej naszą rolą jest wyjście z inicjatywą spotkania – podkreśla Andrzej Padewski i zapewnia: – Rozmawiać będziemy o konkretach, Zagospodarowaniu przestrzeni sportowej lokalnymi liderami, dopuszczeniu do rozgrywek drużyn dziecięcych bez konieczności rejestrowania stowarzyszeń, sposobów przekazywania środków w formie transz miesięcznych, półrocznych, a nawet zwrotu środków po rundzie. Poruszymy temat płacenia zawodnikom mających status amatorów. Takie deklaracje sprawiają, ze chętnych na udział w dyskusji jest wielu. DZPN wysłał prawie 170 zaproszeń! – Jestem przekonany, że przy takiej okazji będziemy w stanie wypracować rozwiązania finansowania sportu na odpowiednim poziomie. Ekonomiczne odczuwamy spore deficyty. Spadek wpływów w porównaniu z rosnącymi kosztami jest widoczny. Tym bardziej powinniśmy szukać rozwiązań, a takie spotkania to strzał w dziesiątkę. Mam nadzieję, ze będą organizowane cyklicznie – mówi burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek.

Dyskusja z Meksykiem w tle

Gdy podzieliśmy w tym roku dotacje na gminne kluby, wyczułam ewidentne rozczarowanie, natomiast działalność sportowa klubów jest kosztem bieżącym gminy, a przy obecnej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej nasze pole manewru jest niewielkie. Wzrost cen energii, płac, czy nawet odsetek od kredytu powoduje, że mamy coraz większe trudności ze sformułowaniem budżetu. Żyjemy w świecie niepewności, natomiast nie możemy pozostawić obszaru sportu bez wsparcia. Szukamy rozwiązań, dlatego chętnie posłuchamy ekspertów – to z kolei głos Elżbiety Jedleckiej wójt gminy Wądroże Wielkie, która już dziś zapowiedziała swoja obecność. Szykuje się zatem spora frekwencja, merytoryczna dyskusja i wielkie sportowe emocje. Kongres zwieńczony bowiem zostanie wspólnym kibicowaniem reprezentacji Polski, która tego dnia o godz. 17 zmierzy się z Meksykiem w ramach mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close