Sport

3 urodziny Athletic Wrocław FC!

Athletic Wrocław FC to jeden z najmłodszych klubów piłkarskich w stolicy Dolnego Śląska. Ale też  jeden z najprężniej działających. W trakcie trzech lat działalności zgromadził ok. 300 zawodników. O kulisach działalności klubu i ambitnych planach rozmawiamy z jego włodarzami – Przemysławem Bednarkiem i Tomaszem Urbańskim.  

Mija 3 rok działalności Athletic Wrocław FC. Jak to wszystko się zaczęło?

Tomasz URBAŃSKI: – W 2020 roku zaczęliśmy działać na terenie Brochowa z firmą Athletic-Sport. Ja mieszkałem na Brochowie, Przemek zaczął pracować w Szkole Podstawowej nr 80. Na Brochowie działał oddział FC Wrocław Academy, lecz nie miał się za bardzo kto nim zajmować, więc postanowiliśmy wyjść do Kuby Bednarka (prezesa FCWA przyp. red.) z inicjatywą, że się tym zajmiemy. Oddział zaczął rosnąć i przybywać mu zawodników. Sami rodzice zaczęli sugerować, że może fajnie byłoby stworzyć coś osobnego, Klub z którym mogliby się trochę bardziej utożsamiać. Z uwagi na dobrą znajomość, bardzo szybko osiągnęliśmy porozumienie z  FC Wrocław Academy i zmieniliśmy szyld na Athletic Wrocław FC.

Nazwa Waszego klubu nasuwa skojarzenia z hiszpańskimi klubami/hiszpańskim futbolem. Czy to była jakaś Wasza inspiracja, może wiąże się z tym jakaś historia a może nazwa jest zupełnie przypadkowa?

Przemysław BEDNAREK: – Po części tak. Generalnie nazwa Athletic została zaczerpnięta z firmy Athletic-Sport, którą w tamtym czasie wspólnie prowadziliśmy, natomiast Wrocław FC to już takie nawiązanie do hiszpańskiego futbolu właśnie, bo człon ,,FC” występuje tam bardzo często na końcu zamiast na początku pełnej nazwy, jak to ma miejsce w większości przypadków.

Natomiast barwy błękitno-pomarańczowe to z kolei nawiązanie do drugiego kompletu strojów Olympique Marsylia sprzed kilkunastu sezonów. Oglądałem wtedy mecz Ligi Mistrzów jako młody chłopak i zespół Marsylii wyszedł właśnie w strojach w tych kolorach. Tak mi się te barwy spodobały, że postanowiliśmy wykorzystać je w Athletic Wrocław FC po wielu wielu latach.

Przemysław Bednarek (z lewej) i Tomasz Urbański – główni dowodzący w Athletic Wrocław FC

Możecie powiedzieć, że wykorzystaliście te 3 lata do maksimum?

PB: – Na pewno nie. Zawsze pozostaje niedosyt i poczucie, że można coś było zrobić lepiej albo więcej. Jednak zrobiliśmy dużo. Startowaliśmy od 30 dzieciaków, dzisiaj trenuje ich w naszej Akademii blisko 300. Jesteśmy rozpoznawalni, jeździmy na turnieje po całej Polsce, osiągamy coraz lepsze wyniki podczas turniejów i w meczach ligowych. Zespół młodzików trzy razy z rzędu awansował do wyższej ligi. Od tego sezonu mamy zespół trampkarzy. Osiągnęliśmy wiele, ale zawsze pozostaje pole do poprawy.

Co możemy uznać za największe sukcesy Athletic w jego dotychczasowej krótkiej historii?

TU: – Największe sukcesy to z pewnością trzy z rzędu awanse zespołu młodzików, którzy dziś są czołową drużyną w IV Lidze Młodzików. Cieszymy się, że mamy już zespół trampkarzy w piłce 11-osobowej. Drużyny roczników 2014, 2015, 2016 jeżdżą na coraz lepsze turnieje i osiągają coraz lepsze wyniki. To jeżeli chodzi o sukcesy sportowe. A te pozasportowe to z pewnością zjednoczenie społeczności rodziców naszych zawodników. Ci ludzie mocno identyfikują się z Athletic Wrocław FC, pomagają nam, są wiernymi kibicami i świetnie bawią wraz z nami na corocznych Andrzejkach.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 371793122_781516573980455_6638911052972312029_n-1024x682.jpg

Wspomnieliście już, że w tej chwili trenuje z Wami około 300 zawodników. Czy to maksimum możliwości Athletic? 

TU: – Absolutnie nie, dzieci w dalszym ciągu przybywa. Na pewno nie jest to szczyt. W tej chwili przyjmujemy dzieci z roczników 2017-2021, lecz zdarzają się również starsi zawodnicy, którzy pragną do nas dołączyć.

Zostawmy informację dla wszystkich którzy byliby zainteresowani dołączeniem do Athletic Wrocław. Jak się zgłosić i w jakich kategoriach wiekowych prowadzicie nabory?

PB: – Wystarczy się z nami skontaktować. Można to zrobić na wiele sposobów. Poprzez naszą stronę intrnetową www.athleticwroclaw.pl lub poprzez nasz fanpage na Facebooku. Można napisać maila na biuro@athleticwroclaw.pl lub zadzwonić pod numery telefonów 725-567-903 lub 575-295-485.



A jeśli czytają nas jacyś niezdecydowani, to czy i dlaczego ich wyborem powinien być właśnie Athletic?

TU: – Przede wszystkim stawiamy na rozwój indywidualny młodego zawodnika.  Od 7-ego roku życia wprowadzamy dodatkową jednostkę treningową z trenerem motoryki. Od 8-ego roku życia przechodzimy na cztery treningi w tygodniu (trzy piłkarskie plus motoryka). Zwracamy uwagę na to, żeby nasze drużyny jak najwięcej grały w weekendy (sparingi, turnieje, mecze ligowe), bowiem tylko tak nasi zawodnicy będą mogli rozwijać się na równi z z chłopcami z czołowych Akademii.

Jakich piłkarzy chcecie wychowywać Athletic Wrocław FC? 

PB: – Chcemy szkolić zawodników gotowych do rywalizacji na poziomie najlepszych Akademii w kraju.  Chcielibyśmy wychować zawodników, którzy będą sobie bardzo dobrze radzić na poziomie technicznym, jak i taktycznym i motorycznym. Stąd też nasze starania nad utworzeniem klas sportowych, aby mieć jeszcze większych wpływ na rozwój młodych zawodników.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC09336-1024x525.png

Athletic funkcjonuje w obszarze wrocławskiego Brochowa, Jagodna, Bieńkowic, Tarnogaju i Księża. Czy planowane jest poszerzenie zasięgu waszej dzielności?

TU: – Tak jak wspomniałeś ten obszar jest dla nas kluczowy, co nie znaczy, że nie przyjeżdżają do nas chłopcy z Psiego Pola czy Kłokoczyc. Obszar, na którym działamy jest tak duży, że skupiamy się na tej stronie miasta na najbliższe lata.

Na Waszej stronie internetowej wyczytałem takie oto zdanie “Naszym marzeniem, do którego prędzej czy później doprowadzimy, jest stworzenie własnej bazy treningowej, aby nasi zawodnicy mogli się rozwijać w jak najlepszych warunkach.” Na jakim etapie jest realizacja tego marzenia?

PB: – Rozmawiamy z dwoma podmiotami. Czekamy na wyniki tych rozmów.

Na jakich obiektach prowadzicie zajęcia obecnie?

TU: – Korzystamy z obiektów MCS-u na Brochowie, Na Niskich Łąkach oraz na Terenowej. Trenujemy również na orliku przy Szkole Podstawowej nr 80 oraz na boisku w Św. Katarzynie.

Czego życzyć Athletic na kolejne 3 lata?

PB: – Przede wszystkim realizacji projektu własnej bazy treningowej. A także zdrowia i wytrwałości, żeby miał kto te wszystkie projekty wdrażać w życie.



Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 11-12-1024x657.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 2013-strona-1024x683.png
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 2011-strona-1024x683.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 2015-1024x683.jpg

Za strukturę organizacyjną Athletic Wrocław FC odpowiadają Przemysław Bednarek i Tomasz Urbański, którzy poza byciem trenerami tworzą Zarząd Klubu.  Koordynatorem Administracyjnym jest Grzegorz Kunka, który czuwa nad systemem ProTrainUp, z którego mają obowiązek korzystać trenerzy.

A kto pracuje bezpośrednio z młodymi sportowcami Athletic Wrocław FC? – Mamy wykwalifikowaną kadrę z licencjami UEFA. Dwóch trenerów z licencjami UEFA A, czterech z licencjami UEFA B, reszta z licencjami UEFA C. Wśród naszych trenerów są osoby z doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą w czołowych wrocławskich akademiach – mówi prezes Bednarek. 

KADRA TRENERSKA ATHLETIC WROCŁAW FC: 

Damian Szaciło – UEFA B – Trampkarz. W przeszłości pracował w FC Wrocław Academy i Polonii Trzebnica,

Przemysław Bednarek – UEFA A – Młodzik I. W przeszłości trener w I KS Ślęza Wrocłąw, FC Wrocław Academy, Akademia Śląska Wrocław. Wśród jego wychowanków są m.in.: Kamil Dankowski (ŁKS Łódź) Jakub Antczak (GKS Katowice),

Przemysław Piskorz – UEFA C – Młodzik II – pierwsza praca trenerska,

Jakub Piwowarski – UEFA B – Rocznik 2014 A – W przeszłości trener w Akademii Śląska Wrocław,

Grzegorz Pawełek – UEFA C – rocznik 2014 B – W przeszłości zawodnik Śląska Wrocław i FC Wrocław Academy,

Mateusz Spychalski – UEFA C – rocznik 2015 A – W przeszłości trener w KS Opatówek,

Grzegorz Leończyk – UEFA C – rocznik 2015 B – W przeszłości trener w FC Wrocław Academy,

Mateusz Czajka – UEFA C – Rocznik 2015 C – W przeszłości trener w I KS Ślęza Wrocław,

Tomasz Urbański – UEFA A – Rocznik 2016 A – W przeszłości trener w WKS Śląsk Wrocław i FC Wrocław Academy,

Gracjan Matuszewski –  UEFA C – Rocznik 2016 B – pierwsza praca trenerska,

Mateusz Sukta – UEFA C – Rocznik 2017 A – W przeszłości trener w I KS Ślęza Wrocław,

Kacper Kubacki – UEFA C – Rocznik 2017 B oraz treningi bramkarskie – Pierwsza praca trenerska,

Hubert Kurkowiak – UEFA B – Rocznik 2018 – W przeszłości trener w I KS Ślęza Wrocław,

Grzegorz Parus – UEFA B – Rocznik 2019 i młodsi – W przeszłości trener w Olympic Wrocław i FC Wrocław Academy,

Michał Kowalski – Specjalista od przygotowania motorycznego,



Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 471325370_1134875928644516_7978634254828044475_n-edited.jpg
Kadra trenerska Athletic Wrocław FC

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź też

Close
Back to top button
Close