EdukacjaWrocław

Gmina Długołęka będzie miała nowych radnych!

Wójt wraz z radnymi i pracownikami urzędu zachęcają młodzież do aktywnego włączenia się w działania gminy Długołęka. W ostatnich dniach odbył się cykl spotkań gminnych włodarzy z uczniami szkół podstawowych w Szczodrem, Kiełczowie, Borowej, Siedlcu, Łozinie, Mirkowie, Brzeziej Łące i Długołęce (tu również z licealistami) na których przybliżano ideę Młodzieżowej Rady Gminy, która ma być reaktywowana jeszcze w tym roku. Szczegóły całego przedsięwzięcia przybliżał swoim młodszym koleżankom i kolegom Emil Sozański. On sam jeszcze kilka lat temu był uczniem Zespołu Licealno-Gimnazjalnego w Długołęce i z ramienia tej szkoły otrzymał mandat młodzieżowego radnego, by ostatecznie stać się przewodniczącym rady. Dziś jest pracownikiem Urzędu Gminy, a po powstaniu nowej MRG być może będzie jednym z opiekunów nastoletnich radnych.

Młodzieżowa Rada Gminy to nie zabawa, ale odpowiedzialność. Przyszli radni będą pośrednikami między młodymi mieszkańcami naszej gminy a lokalnym samorządem. Działania MRG przyczynią się do zainteresowania młodzieży strefą polityki na poziomie lokalnym, będą kształtować umiejętności podejmowania działań na rzecz swojej społeczności lokalnej czy zwiększą zrozumienie potrzeb i problemów młodzieży przez władze lokalne. Ponadto dzięki MRG możliwe będzie zwiększenie skuteczności działań władz na rzecz młodych ludzi i zapoznanie ich z zasadami działania samorządu lokalnego – wylicza korzyści Emil Sozański.

Przyszli radni będą pośrednikami między młodymi mieszkańcami gminy a lokalnym samorządem.

Jestem pewien, że są wśród Was nie tylko przyszli młodzieżowi, ale i dorośli radni. A być może wśród Was jest również przyszły wójt. Ja już zbliżam się do pięćdziesiątki i już niebawem ktoś z Was może zająć moje miejsce. Ale najpierw warto się do tego przygotować, zdobyć pierwsze doświadczenia i MRG jest do tego doskonałym miejscem – przekonywał wójt gminy Długołęka Wojciech Błoński, który niejednokrotnie musiał odpowiadać na niewygodne pytania uczniów. Nastolatkowie dość niespodziewanie pytali m.in. o terminy remontów ulic w pobliżu ich domów czy dodatkowe autobusy do szkoły.

Odpowiedzi nie zawsze są proste, bo każda sytuacja jest inna. Ale dobrze, że potraficie stawiać takie pytania i widzicie problemy do rozwiązania. To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że wielu z Was znajdzie pole do działania w MRG – mówił wójt.

Czym właściwie jest Młodzieżowa Rada Gminy? Zgodnie z definicją to grupa kilkunastu młodych ludzi zainteresowanych życiem publicznym gminy, zaangażowanych w rozwój swojej społeczności oraz chcących uczyć się i rozwijać, by stać się dobrym mieszkańcem swojej gminy. To sposób na systematyczne działanie obywatelskie młodzieży w swojej społeczności. Działanie, które kształtuje kompetencje obywatelskie młodych ludzi, uczy ich, jak podejmuje się ważne decyzje dla mieszkańców na poziomie lokalnym i pozwala współdecydować o sprawach ważnych dla młodzieży. A mówiąc prościej, dzięki MRG młodzież ma mieć większy wpływ na bieżące działania radnych, urzędników i samego wójta. Młodzi ludzie mają mieć swój głos! Szczególnie w obszarach, którymi są najbardziej zainteresowani – jak plany i inwestycje w miejsca do edukacji (np. biblioteki i świetlice) oraz rozrywki (np. skateparki, ścieżki rowerowe, koncerty i inne wydarzenia kulturalne) czy lokalna komunikacje.

Zdanie młodzieży jest dla nas bardzo ważne. Mało tego, chcemy aby MRG dysponowała nawet własnym budżetem. Jego rozmiary będziemy jeszcze ustalać wspólnie z radnymi, ale na pewno przeznaczymy jakieś środki na ten cel – zapewnia wójt Błoński.

Młodzieżowa Rada Gminy Długołęka VI Kadencji będzie liczyła 22 radnych. Po dwóch przedstawicieli w radzie będą mieli uczniowie z Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Długołęce i w Mirkowie; ze Szkół Podstawowych w Szczodrem, Łozinie, Brzeziej Łące, Siedlcu i Borowej. Dwóch radnych będzie miało również Liceum Ogólnokształcące w Długołęce. Więcej reprezentantów w radzie, bo aż czterech będzie miała jedynie Szkoła Podstawowa w Kiełczowie, zdecydowanie najliczniejsza placówka edukacyjna w gminie. Najbliższe wybory ominą za to SP w Wilczycach w której nie ma obecnie uczniów w wieku uprawniającym ich do kandydowania.

Młodzieżowa Rada Gminy Długołęka VI Kadencji będzie liczyła 22 radnych

Aktualnie w szkołach trwa zbieranie kandydatur (każda szkoła będzie osobnym okręgiem wyborczym). Młodzieżowym radnym może zostać osoba, która w obecnym roku szkolnym ukończy 14 lat, ucząca się i będąca mieszkańcem gminy. Warto zaznaczyć, że radnymi mogą zostać również młodzi mieszkańcy gminy uczęszczający do szkół w innych miejscowosciach (np. we Wrocławiu). Dla kandydatów spełniających takie kryteria zostanie utworzony dodatkowy (osobny) okręg wyborczy w LO w Długołęce. Radni zostaną wybrani na 3-letnią kadencję. W skład MRG wejdą przedstawiciele środowisk szkolnych i młodzieżowych, desygnowani przez te środowiska.

21 października odbędzie się XXXVI Sesja Rady Gminy Długołęka na której radni otrzymają projekt uchwały powołującej MRG w nowej formule. Jej wprowadzenie wydaje się formalnością, gdyż wielu radnych uczestniczyło w szkolnych spotkaniach z młodzieżą i zachęcało ją do działania w MRG. Jeśli radni podejmą powyższą uchwałę, wójt gminy stosownym zarządzeniem ogłosi datę wyborów w szkołach.

Przyszli młodzieżowi radni na pewno nie będą się nudzić. W planach MRG na pierwszy rok działalności są spotkania organizacyjno-integracyjne z wójtem i radnymi, sesje, debaty i spotkania robocze, wyjazdy (m.in. do Urzędu Miasta Wrocławia i spotkanie z prezydentem Jackiem Sutrykiem, do gminy partnerskiej Sarny na Ukrainie oraz do Brukseli) czy nawiązanie kontaktu z Młodzieżowymi Radami Gmin i Miast w Polsce i za granica.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close