Dziś święto pszczoły. To owad doskonały

Pszczoły nie tylko produkują miód, ale przede wszystkim – przenosząc pyłek, zwiększają jakość i ilość plonów. Większość owoców i warzyw to gatunki owadopylne, które nie rozwiną się bez pszczół i ich zapylania.
Jednak ten doskonały i pożyteczny owad, z różnych powodów, nie zawsze jest idealnym sąsiadem. Co zatem zrobić, gdy bliskie położenie pasieki wpływa negatywnie na nasze życie? Jak w ogóle prowadzić pasiekę i jakie są tego konsekwencje?
Pierwsza kwestia, niezbędna dla każdego to zbadanie, czy w miejscu, gdzie planujemy usytuowanie uli nie ma zakazów prawnych. W niektórych największych polskich miastach brakuje regulacji przyjaznych pszczołom. W stolicy, jeszcze w minionym sezonie wegetacyjnym, na terenach pozarolniczych nie wolno było hodować pszczół w odległości mniejszej niż 1000 m do zabudowań osiedlowych.
Zdecydowanie więcej kłopotu sprawia spełnienie wymogów dopuszczających pszczelarza do prowadzenia sprzedaży bezpośredniej. Istnieje także kilka wymogów odnoszących się do prowadzenia wędrownej gospodarki pasiecznej. Warto je spełnić, nim wyruszymy na pożytek z naszymi rodzinami pszczelimi.
Wreszcie, warto zastanowić się także nad konsekwencjami pożądlenia postronnych ludzi lub zwierząt inwentarskich. Pszczelarze ponoszą z tego tytułu odpowiedzialność materialną. Trzeba więc sięgnąć po instrumenty przynajmniej w pewnej mierze redukujące konsekwencje prawne, jakie mogą spaść na pszczelarza w przypadku przykrego zdarzenia z udziałem jego pszczół.
Ale na koniec! Warto rozwijać przemysł pszczelarski – Pszczoły miodne zbierają nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem i zapylają rośliny owadopylne (np drzewa owocowe, rzepak). Rośliny, które dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu są nazywane miododajnymi Do produktów pszczół miodnych należą: miód, wosk, jad pszczeli, miód pszczeli, kit pszczeli i pierzga.








Fot. podwroclawskie.pl./Pasieka w Szczodrem w gminie Długołęka
Źródło informacji pasieka24.pl, własne, wikipedia