Kiedy nową drogą, kiedy do przedszkola?

W podwrocławskim Kiełczowie trwają dwie duże inwestycje. Jedna związana z poprawą infrastruktury drogowej, druga z budową żłobka i przedszkola. Kiedy się zakończą? Jak wygląda obecnie sytuacja na placach budowy?
Wjeżdżając do Kiełczowa bezpośrednio ze strony gminy Czernica, konkretnie Dobrzykowic, a później Kiełczówka, większość kierowców bezpośrednio wpada w tzw. ruch wahadłowy na ul. Wilczyckiej, która obecnie jest remontowana. To droga powiatowa, która po latach doczekała się modernizacji – jedna z głównych tras komunikacyjnych dla mieszkańców gminy Długołęka, ale również kierowców z Wrocławia, Czernicy, czy nawet odległej Oławy i Oleśnicy. Jednym słowem – dość istotna trasa w perspektywie wielu użytkowników dróg. Do tej pory było tam dość niebezpiecznie, bo codziennie przejeżdża tamtędy wiele aut, sporo firma ma zlokalizowane swoje biura, znajduje się tam również siedziba Zakładu Gospodarki Komunalnej. Brak chodników oraz słabe oświetlenie, a przy tym wąska i dziurawa droga sprawiały, że przejazd tamtędy nie należał do komfortowych.

W tym roku ma się to zmienić. Powiat Wrocławski już od ponad miesiąca prowadzi prace modernizacyjne, a ich efektem ma być komfortowa, bezpieczna i wyposażona w pełną infrastrukturę droga. Co ciekawe, bezpośrednio przy wyjeździe z Kiełczowa w stronę Kiełczówka (od ul. Rzecznej) powstanie rondo, a z drugiej strony zatoczka dla autobusów (od ul. Wrocławskiej). – W końcu będzie bezpiecznie, czekaliśmy na ten remont dość długo – cieszą się mieszkańcy mimo utrudnień, które teraz obowiązują. Remont ma się zakończyc jeszcze w tym roku, jeśli warunki atmosferyczne pozwolą z początkiem grudnia kierowcy pojadą już nowym odcinkiem. Na razie zmieniono organizację ruchu (na zdjęciu poniżej).

To nie jedyna ważna dla tej miejscowości inwestycja. Nieopodal powstaje bowiem nowoczesne przedszkole ze żłobkiem stawiane w tzw. systemie „zaprojektuj i wybuduj” w technologii modułowej. Kilkadziesiąt połączonych ze sobą modułów da ponad 4000 mkw. powierzchni, na której 400 dzieci będzie mogło rozpocząć edukację. Rekrutacja do placówek planowana jest jeszcze w tym roku, a na początku przyszłego dzieci będą już mogły cieszyć się z nowego „domu”.
Fot. Ł. Harażny/UG Długołęka