Gmina DługołękaRozmaitości

Pierwsze rondo Honorowych Dawców Krwi na Dolnym Śląsku znajdzie się w gminie Długołęka

Od sierpnia 2020 roku oddali prawie 270 litrów krwi, organizując 16 akcji terenowych. W tym czasie pozyskali także ponad 130 dawców pierwszorazowych, a oddana przez nich krew mogła pomóc prawie 1800 osobom. Chcą nieustanie rozwijać ideę krwiodawstwa. W czwartek, 11 maja 2023 r. otworzą rondo Honorowych Dawców Krwi w swojej gminie.

O kim mowa? O Krwiodawcach, mieszkańcach i urzędnikach podwrocławskiej gminy Długołęka.

– W naszej gminie od lat bez wątpienia robimy wielkie rzeczy. 12 sierpnia 2020 roku zaczęło się dziać bardzo wiele w kolejnej dziedzinie – honorowego krwiodawstwa. Tego właśnie dnia z inicjatywy pracowników urzędu, na czele z wójtem Wojciechem Błońskim, powstał Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Długołęka – relacjonuje Emil Sozański, prezes klubu i pracownik urzędu gminy.

Od tego czasu, dzięki swojej prężnej działalności, gminny klub HDK znacznie wyróżnia się wśród tego typu klubów w Polsce. Teraz urzędnicy idą o krok dalej. 20 kwietnia 2023 r. Rada Gminy Długołęka podjęła uchwałę Nr LVII/632/23 w sprawie nazwania ronda we wsi Śliwice im. Honorowych Dawców Krwi. Z uwagi na wyjątkową nazwę, chcą nadać temu przedsięwzięciu wyjątkową oprawę.

Co taka nazwa wniesie?

– Nazwanie ronda imieniem Honorowych Dawców Krwi to nie tylko okazanie wszystkim tym osobom szacunku i uznania, ale także wzbudzenie potrzeby oddawania krwi przez wszystkich, którzy będą przez to rondo przejeżdżać. Wielu uczonych żyje na tym świecie, ale jeszcze nikt nie wymyślił zamiennika dla krwi. To bezcenny dar, drogocenny płyn i lek ratujący życie, którego nie da się wyprodukować. Można go tylko pozyskać, gdy jest bezinteresownie oddany przez drugiego człowieka – dodaje E. Sozański.

Uroczystości odbędą się w czwartek, 11 maja br. Rozpoczną się o godzinie 16 na placu przy rondzie w miejscowości Śliwice (gmina Długołęka) konferencją prasową, z poświęceniem ronda i odsłonięciem tablic. Dalsze obchody przeniosą się do budynku Urzędu Gminy Długołęka, gdzie o godz. 17 odbędzie się uroczysta akademia klubu HDK z udziałem zaprzyjaźnionych klubów HDK, przyjaciół klubu, przedstawicieli RCKiKwe Wrocławiu i urzędników, na czele z wojewodą dolnośląskim, wójtem gminy Czernica i wójtem Gminy Długołęka.

Będzie to nietypowe i bardzo szczególne wydarzenie, jakiego do tej pory w gminie Długołęka jeszcze nie było.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź też

Close
Back to top button
Close