Sport

Na Dolnym Śląsku odbył się rekordowo duży turniej piłkarski

Blisko 1 500 młodych zawodników pojawiło się w miniony weekend na boiskach Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębia Lubin, gdzie odbyła się pierwsza edycja turnieju DZPN Kinder Cup. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Dolnośląski Związek Piłki Nożnej oraz klub Zagłębie Lubin S.A. – To największy tego typu turniej na Dolnym Śląsku i jeden z największych w całym kraju. Impreza okazała się strzałem w dziesiątkę i już teraz mogę zapewnić, że będziemy dążyli do tego, by to wydarzenie kontynuować w kolejnych latach – mówi Adam Michalik, dyrektor biura Dolnośląskiego ZPN w Legnicy a zarazem główny organizator turnieju.

W dniach 9-10 września w Lubinie zjawiło się 150 drużyn z całego Dolnego Śląska. Przeważały zespoły z terenu Zagłębia Miedziowego, ale nie zabrakło także ekip m.in. z Wrocławia, Wałbrzycha, Leśnej, Środy Śląskiej, Milicza czy Bolesławca. Zawody zostały dofinansowane z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Sport dla Wszystkich”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął natomiast Krzysztof Kubów – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – To największy turniej na Dolnym Śląsku, ale także jeden z największych w całym kraju. Panuje genialna atmosfera, dzieciaki są zadowolone. Czuć ducha walki ale przede wszystkim widać ogromną pasję do piłki i to najbardziej cieszy. To etap w ich życiu, gdy piłka powinna cieszyć i tak jest na tym turnieju. Oby jak najwięcej takich imprez w przyszłości – mówi Krzysztof Kubów, który wspólnie z innymi zaproszonymi gośćmi wręczył młodym piłkarzom pamiątkowe medale. Sami uczestnicy podkreślali, że były to jedne z największych medali, jakie otrzymali w swojej historii.

Lubińskie zawody podzielone zostały na trzy kategorie wiekowej. W sobotę na czterech boiskach rywalizowano w orlikach (U11). Dzień później na osiem boisk wybiegli zawodnicy w kategorii żak (U9), zaś na trzech w kategorii skrzat (U7). Pomimo lejącego się żaru z nieba, nikt nie żałował przybycia na zorganizowaną przez Dolnośląski Związek Piłki Nożnej oraz Zagłębie Lubin S.A. imprezę. – Nasza infrastruktura umożliwia organizowanie wielkich wydarzeń sportowych i jestem przekonany, że z roku na rok ten turniej będzie nam się rozrastał. Chcemy się rozwijać jako klub właśnie stawiając na szkolenie młodych adeptów piłki nożnej i wierzę, że poprzez takie działania będziemy rośli w siłę. W trakcie trwania turnieju nasi trenerzy bacznie przyglądali się zawodnikom i na pewno wielu z nich w przyszłości dostanie swoją szansę w Zagłębiu Lubin – podkreśla prezes Michał Kielan.

Dolnośląski Związek Piłki Nożnej przed wielu laty był prekursorem tworzenia rozgrywek bez ewidencji wyników i tabel w najmłodszych kategoriach wiekowych. To właśnie na Dolnym Śląsku jako pierwsi przestali grać na wyniki. Przed dwoma laty podobną decyzję podjął również Polski Związek Piłki Nożnej, który poszedł śladami regionu, który słynie ze szkolenia dzieci i młodzieży. W końcu to Dolnośląski ZPN w ostatnich latach zdominował rozgrywki kadr wojewódzkich w Polsce. Podobnie było z resztą w sezonie 2022/2023, ponieważ dolnośląska drużyna zdobyła Mistrzostwo Polski w kategorii do lat 14. – W DZPN Kinder Cup chodziło przede wszystkim o dobrą zabawę. Dzieci w pierwszych latach swojej przygody z piłką mają przede wszystkim cieszyć się grą. Tak też było w naszym turnieju, ponieważ nie prowadziliśmy spisu wyników czy tabel. Rywalizację na boisku każdy zakończył w ten sam sposób, otrzymaniem pamiątkowego medalu na oczach pozostałych zawodników oraz setek rodziców. Dzieci w ten sposób czuły się docenione i zachęcone do dalszego uprawiania sportu. Dla mnie jako organizatora najważniejsze były momenty, gdy Ci młodzi ludzie podchodzili do mnie i pytali kiedy odbędzie się kolejna edycja. To było naprawdę budujące – puentuje Adam Michalik, dyrektor biura Podokręgu Legnica w Dolnośląskim Związku Piłki Nożnej.

Fot. Łukasz Haraźny

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close