Gmina Długołęka

Kolej na Mirków!

Mieszkańcy Mirkowa nareszcie będą mogli dojechać do centrum Wrocławia pociągiem. Umowa w sprawie budowy przystanku kolejowego w miejscowości została już podpisana. Choć codziennie przez miejscowość przejeżdża 60 składów regionalnych, to postój mają tylko w sąsiedniej Długołęce albo na stacji Wrocław Psie Pole.

Mieszkańcy Mirkowa, aby wsiąść do pociągu muszą więc tam najpierw dojechać samochodem lub rowerem. Sytuacja ma się zmienić po wybudowaniu przystanku w ich miejscowości, przy ul. Kiełczowskiej. – Mieszkańcy Mirkowa zyskają dostęp do kolei na linii do Wrocławia i w kierunku Oleśnicy – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK. – Nowy przystanek znajdzie się między stacjami Wrocław Psie Pole i Długołęka, przy ulicy Kiełczowskiej. Dojazd z Wrocławia Głównego do Mirkowa zajmie mniej niż 25 min. Obecnie w tym czasie dojeżdżamy pociągiem ze stolicy Dolnego Śląska do Długołęki.

Na stacji Mirków wybudowane zostaną dwa perony. Przewidziano oświetlenie, które  zapewni wygodne podróże po zmroku. Na peronach staną wiaty i ławki. Będzie oznakowanie i gabloty z rozkładami jazdy.

Dojście do peronu zostanie zaprojektowane z myślą o potrzebach osób mających ograniczone możliwości poruszania się. Planowane są m.in. pochylnie, prowadzące od pobliskiego przejazdu kolejowego. Prace na przystanku Mirków obejmą również przejazd kolejowo-drogowy oraz niezbędny zakres przebudowy sieci trakcyjnej i odwodnienie.

– Inwestycja realizowana jest z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały już umowę z wykonawcą prac – mówi M. Siemieniec. 

Wartość zadania, realizowanego w trybie projektuj i buduj to blisko 4,8 mln zł netto. Z nowego przystanku pasażerowie będą mogli skorzystać na koniec 2023 roku. Wykonawcą inwestycji jest INFRAKOL Sp. z o.o. Sp.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close